Jak pečovat o výrobky z černého drátu

06.03.2022

Pořídili jste si nebo dostali výrobek z černého drátu nebo o koupi přemýšlíte a nevíte, jak se takové výrobky starat? Není to žádná věda a není se čeho bát.

Drátované výrobky mají své kouzlo a staly se originální oblíbenou i užitečnou domácí dekorací. Je všeobecně známo, že kovový drát ve vlhku a mokru získá rezavou patinu, která se může některým líbit (pro vás další rady nebudou moc důležité). Pokud ale nejste zastánci takové povrchové úpravy, lze rzi zabránit několika způsoby.

Nově zakoupené výrobky vždy ošetřuji silikonovým olejem ve spreji, není tedy nutná okamžitá údržba. Důležité je výrobek z černého žíhaného drátu nenamáčet, nevystavovat vlhku, nezapomenout na dešti a neumisťovat do mokra. Pokud tedy omylem výrobek namočíte, je nutné jej dosucha otřít a poté ošetřit kuchyňským olejem nebo silikonovým sprejem. Doporučuji i pravidelnou preventivní údržbu, např. v rámci jarního či vánočního úklidu.

Doporučuji všechny drátované výrobky umisťovat do interiéru a na suchá místa. V případě, že jej ponecháte venku, výrobek s největší pravděpodobností rez chytí, i když nebude vystaven přímému dešti.

Jak tedy na údržbu?  Výrobek přestříkat silikonovým sprejem ze všech stran a úhlů nebo hadříkem namočeným do kuchyňského oleje přetřít výrobek zevnitř i zvenku, získá tak nový lesk, oprostí se od nečistot a prachu. Lze použít i mastný krém, včelí vosk nebo sádlo.

Při výskytu začínající rzi: rez z drátu očistíte jednoduše suchým hadříkem, hrubým kartáčkem, kuchyňskou houbičkou, namaštěným hadříkem apod., poté aplikujete olej či lak.